Barbara Haráčová

Lektorka jógy, 6 let praxe

Co pro mne znamená jóga? Způsob vnímání a přemýšlení, způsob přístupu k sobě a k ostatním, láska k přírodě, která nás tvoří, dívat se pod povrch věcí a lidí, nehodnotit na první pohled, snaha nesoudit, pomoc tam, kde je potřeba, dech, meditace, a samozřejmě cvičení. Jelikož základním pravidlem jógy je zásada Ahimsa, neubližování, myšleno neubližování jak okolí, tak sobě. A proto mne jóga vede k laskavé péči o své tělo a mysl. Tím nejjednodušším a zároveň nejnáročnějším úkolem každé bytosti by měla být zdravá sebeláska, a tedy také laskavá péče o vlastní tělo. Právě toto je v naší civilizaci velice opomíjeno. Ať už se jedná o výživu či samotné cvičení, denně si všímám lidí kolem sebe a vidím, jak moc by lidem prospělo jógu žít. 
Sama se józe věnuji asi šest let. Od dynamických stylů, které jsem si oblíbila na samém začátku, jsem se postupně přesunula k jógovým stylům v pomalém tempu. Co je výhodou pomalejších stylů jógy? Možnost ponořit se do sebe, plně dýchat, moci zdravě a v klidu nastavit i ty nejmenší části těla, které by při rychlejším tempu byly lehce přehlédnuty. Při nádechu i výdechu pracovat na stavění ásany. Nemohu souhlasit s tím, že by jóga v pomalém tempu byla nudná. To jen naše neposedná mysl potřebuje neustále nové podněty a v “pomalosti” se nudí.
Aktuálně se věnuji klasické hatha józe, která v sobě zahrnuje prvky fyzioterapeutického konceptu Spirální dynamika. Spirální dynamika v rámci jógových ásan umožňuje využívat přirozených anatomických principů lidského těla, což cvičení usnadňuje, jelikož se zapojují celé svalové řetězce a celou práci tak “neodpracují” pouze jeden či dva svaly. Zároveň se svalové skupiny našeho těla “učí”, jak spolupracovat během každodenního života. 
Mou další oblíbenou cestou je Jin jóga, tedy jóga zaměřující se nikoli na svalstvo, ale na pojivové tkáně, a na hlubší úrovni na naši mysl a emoce.
Z dalších pohybových disciplín mne velice oslovil koncept SM systém, tedy spirální stabilizace (nejen) páteře. Rovněž považuji za velice důležitou hlubokou relaxaci, která nám umožní odplavit z těla následky stresových reakcí, o které není v našem světě nouze.
 
„Čím jste je to, čím jste byli, a čím budete je to, co děláte teď.“

— Buddha —
Close Menu
Top